0530 098 2919
Sosyal Medya Hesaplarımız

Görüntü İnceleme ve Raporlama

Görüntü İnceleme ve Raporlama

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte görüntü kayıtları son zamanlarda daha da ilerledi. Bununla birlikte bir yerde gerçekleşen ve görgü tanıklarının bulunmadığı olayların aydınlatılması da mümkün oldu. Ancak bu görüntülerin bazı kişiler tarafından montaj ya da farklı yöntemler ile birlikte değiştirilmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bunun gibi durumlara imkan verilmemesi için bilirkişiler tarafından görüntü inceleme ve raporlama işlemi gerçekleştirilir. Ancak bu noktada bilirkişinin deneyimli ve alanında uzman bir kişi olması çok önemlidir. Yapılan değişiklikler ve montajların fark edilmemesi durumunda olaylar aydınlatılamaz ve süreç uzar. Bu nedenle yapılan incelemeler detaylı ve dikkatli bir şekilde yapılmalı aynı zamanda da uzman kişiler tarafından özel yöntemler kullanılarak yapılmalıdır.

Bazı durumlarda olay yerinin incelenmesi için görüntü incelemesi yapılır. Bu sayede görgü tanığı bulunmamasına rağmen olaylar kolaylıkla açığa kavuşabilir. Ancak bazı görüntülerin net olmaması durumunda teknolojiden faydalanılarak uygun bilgisayarlar ile görüntü iyileştirmeleri gerçekleştirilir. İyileştirilen görüntüler ile aranan yüzler ve plakalar kolay şekilde tanınır hale gelirler.

Görüntü İnceleme Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Görüntü inceleme pek çok olayın çözümünde kullanılan ve bilirkişiler tarafından incelemeler sonucunda karar verilen uygulamalardır. Ancak görüntü incelemesi her durumda gerçekleştirilmez. İlk olarak bir olayın mahkemeye taşınmış olması gerekir. Sonrasında ise mahkemede sunulan verilerin yetersiz görülmesi ve mahkeme tarafından bilirkişi raporu istenmesi oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda uzman kişiler tarafından inceleme yapılabilir ve gerekli deliller oluşturularak mahkeme sunulabilir. Ancak ne gibi olaylarda görüntü incelemesi yapılacağı da en çok merak edilen konular arasında yer alır.

İlk olarak şüpheli bir şahsın yüzünün görülmesi için kullanılan bu yöntem aynı zamanda plakaların da yakalanması için kullanılır. Veya herhangi bir trafik kazasında faili meçhul olan kişinin bulunması için de oldukça önemli bir yöntemdir. Ayrıca görüntüler üzerinden oynama yapılması durumundan dolayı mağdur olan kişilerin haklarını savunabilmeleri için bir bilirkişi raporu almaları gerekir. Bu gibi durumlarda da montajlanmış ya da görüntü üzerinden bazı değişikliklerin yapılmış olduğunu kanıtlamak için bilirkişiden destek alınır. Aynı zamanda görüntü incelemenin en çok kullanıldığı alanlardan biri ise hırsızlıklardır. Hırsızlık olaylarında hırsızın tespit edilmesini kolaylaştırır ve mahkeme sürecinin daha kısa sürmesine yardımcı olur.

Görüntü İnceleme Hakkında Verdiğimiz Hizmetlerimiz

Pek çok gizemli olayın aydınlatılması için sıklıkla kullanılan bu yöntem kesinlikle bilirkişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Görüntüler üzerinde yapılan değişimleri veya montajları doğru bir şekilde incelemek ve deliller oluşturmak için alanında uzman ve bu işin eğitimini almış kişiler tarafından inceleme yapılmadır.

Mahkeme tarafından yeterli delillerin bulunamaması nedeniyle uygulanan bu yöntemler yeni delillerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Ancak yeterince deneyimli ve eğitimli kişiler tarafından inceleme yapılmaması durumunda bazı detaylar gözden kaçabilir ve gerekli olan delillere ulaşılamayabilir. Aynı zamanda incelemeler sonucunda mahkemeye sunulan kanıtlar mağdur olan tarafın hakkını savunabilmesi için de oldukça önemlidir. Bu nedenle incelemelerin detaylı bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Görüntü inceleme konusunda eğitimli ve özel teknikleri ile herkes tarafından takdir edilen bilirkişimiz bu konuda size yardımcı olmak için her zaman hizmet vermektedir. Almış olduğu eğitimi sayesinde pek çok kişi tarafından fark edilmeyecek kadar önemli detayları kolaylıkla bulabilir ve bunları delil haline getirerek mahkemede sunarak mağdur olan tarafın hakkını almasını sağlarken aynı zamanda suçlu tarafında cezalandırılmasında önemli rol oynayan detayları belirtir. Gönül rahatlığı ile her konuda başvurabileceğiniz bilirkişimiz size yardımcı olmaktan ve hizmet vermekten mutluluk duyuyor.